Türkiye’nin un ihracatı yüzde 15 arttı

Türkiye’nin un ihracatı ilk yarıyılda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artarak 1 milyon 800 bin ton olarak gerçekleşti.

Uluslararası Un Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği (IAOM) Avrasya Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy, ilk yarıyılda 680 milyon dolar gelir elde edilirken, yılı 4 milyon ton un ihracatına karşılık yaklaşık 1 milyar 500 milyon dolar gelirle kapatmayı hedeflediklerini belirtti.

164 ülkeye un ihracatı gerçekleştiren sektörün, 9 yıldır dünyanın un ihracat şampiyonu olma özelliğini taşıdığını hatırlatan Ulusoy, “Sektör, 2023 yılında gerçekleştirdiği 3 milyon 663 bin ton un ihracatıyla tüm zamanların dünya tarihindeki en çok un ihracatını gerçekleştirdi. 2024’e de iyi bir giriş yaptık. İlk aylarda ihracattaki yükselişimiz yılın yarısına da yansıdı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ihracatımızı miktar bazında yüzde 15 artırdık. 1 milyon 800 bin ton un ihracatına karşılık 680 milyon dolar gelir elde ederek birçok sektörün ihracatta düşüş yaşadığı bir dönemde ihracatımızı artırarak yeniden dünya şampiyonluğumuz için önemli yol kat ettik. Yılı 4 milyon ton un ihracatına karşılık yaklaşık 1 milyar 500 milyon dolar gelirle kapatmayı hedefliyoruz. İlk 6 ayda ihracat yaptığımız ülkelere baktığımız zaman Irak, Cibuti ve Suriye pazarları ön plana çıkıyor” dedi.

İhracat pazarları göz önüne alındığında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre Sudan’a ihracat yüzde 355, Cibuti’ye ihracat yüzde 323 ve Mısır’a ihracat yüzde 291 ve Endonezya’ya da ihracat yüzde 105 arttı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Önerilen Makale

Son Yazılar