Kilosu 250 bin TL: Safranda Üretim Hedefi Gerçekleşti

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde, 8 köyde 28 üretici tarafından 81 dekar alanda gerçekleştirilen safran üretiminde, belirlenen 35 kilogramlık hasat hedefine ulaşıldı. Ağustos ayında ekimi yapılan ve ekim-kasım aylarında çiçek açan safran bitkisinden elde edilen hasat, Safranbolu ilçesinin özdeşleştiği bir ürün olarak öne çıkıyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Çetin Ayvalık, verimli bir sezonu geride bıraktıklarını belirterek, 8 köyde 28 üreticiyle 81 dekar alanda gerçekleştirilen üretimde hedeflenen 35 kilogramlık hasat miktarına ulaşıldığını ifade etti. Safranın kalitesi ve miktarıyla ilgili memnuniyetini dile getiren Ayvalık, “Gayet verimli ve güzel bir üretim yılı oldu. Hedeflediğimiz rakam 35 kilogramdı. Bu miktarı başarıyla elde ettik.” dedi.

Ayvalık, “Safranova” projesi kapsamında bir kurutma makinesi aldıklarını ve üreticilere safran çiçeklerini kurutma imkanı sunduklarını belirtti. Geçen yıl düzenlenen safran çalıştayında alınan kararları uygulamaya koyduklarını vurgulayan Ayvalık, çiftçilere destek olmak amacıyla gerekli alet ve makineleri temin ettiklerini açıkladı.

Safranbolu safranının coğrafi işaret tescilini 2009 yılında aldıklarını hatırlatan Ayvalık, bu yıl Safranbolu Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından Avrupa Birliği coğrafi işaret başvurusu yapıldığını ve 7 Aralık’ta tescil edileceğini belirtti. Ayvalık, bu başvuru sonucunda Safranbolu safranının Avrupa’da coğrafi işaretli bir ürün olarak kayıtlara geçeceğini söyledi.

Dünya genelinde kilogramı 250 bin TL’den alıcı bulan safran, birçok sektörde kullanılarak “dünyanın en pahalı bitkisi” unvanını elinde bulunduruyor. Sıvıyı sarıya boyama özelliğiyle bilinen ve “mucize bitki” olarak adlandırılan safranın, 80 bin adet çiçeğinden sadece yarım kilogram elde edilebiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Önerilen Makale

Son Yazılar